Blog Post

PSIE ZAPRZĘGI

To jedna w wielu dyscyplin sportów zaprzęgowych. Zadaniem psów jest ciągnięcie sań kierowanych przez mushera, czyli osobę kierującą psim zaprzęgiem. Najczęstsze rasy wykonujące ten sport to husky syberyjski, alaskan malamut, akita czy samojed.


Każdy pies ma swoja określoną pozycję w zaprzęgu, jednak żeby w nim wystartował musi kwalifikować się do uczestnictwa. Pod uwagę brane są predyspozycje rasy, odpowiednie szkolenie, chęć uczestniczenia w wyścigu i zdolność do wytrzymania w konkretnych warunkach.

Co na to psy? Większość z nich ma z tej formy pożytkowania energii wielką frajdę, jeśli któryś z nich nie jest zainteresowany tą formą rozrywki, nie zmusza się go do tego.

Praca zaprzęgowa to też nietypową formę terapii psów lękliwych – buduje ich pewność siebie, daje przyjemność z biegania i pracy w grupie, wspomaga trening sprawstwa. Badania zaobserwowały też pozytywny wpływ pracy w zaprzęgu również na psy nadpobudliwe i agresywne. Pozwala ona lepiej rozładować energię i zmienić emocje, niż zwyczajny spacer, czy wolne bieganie z innymi psami.