Blog Post

Dlaczego psy ziewają?

.

Często ziewamy bo jesteśmy zmęczeni lub znudzeni. Czy tak samo działa to w przypadku psów? Niekoniecznie!

Oczywiście u każdego psa który idzie na drzemkę, lub właśnie się z niej wybudził, ziewnięcie jest naturalnym następstwem. Ale w innych sytuacjach znaczy zupełnie coś innego.

🐾   Ziewanie u psów jest przede wszystkim sygnałem uspokajającym. Możecie zaobserwować to kiedy pies znajduje się w stresującej dla niego sytuacji. Ma na celu jasny przekaz – „uspokój się”. Pojawia się też kiedy np. na horyzoncie pojawia się pies agresor. Ziewniecie czworonoga jest wtedy informacją, że pupil nie jest zainteresowany konfrontacją. Psy używają tego rodzaju komunikacji aby uniknąć konfliktów.

🐾   Czasami psy ziewają aby opanować swoje emocje, np. kiedy wybieracie się na spacer. Może pojawiać się kiedy bierzecie do ręki smycz, czy po prostu wykonujecie klasyczne czynności oznaczające wspólne wyjście. To ich sposób na kontrolowanie emocji i pojawiającego się entuzjazmu. Ile ja bym dała żeby tak się uspokajać! 

🐾   Kiedy zauważycie że Wasz pies ziewa podczas konkretnych sytuacji, np. kiedy spotykacie obcą osobę, pupil chce przekazać że sytuacja jest dla niego stresująca i wywołuje u niego niepokój 

🐾   Pies ziewa podczas wspólnych treningów? Nie oznacza to znudzenia. Możliwe że w danym momencie wymagamy za dużo i pies czuje się zdezorientowany lub przytłoczony.