Blog Post

WIŚNIA w diecie psa

.

Owoce i warzywa są często świetnym dodatkiem do psiej diety. Nie raz dostarczają pupilowi brakujących witamin. Jednak jak dobrze wiemy, nie wszystko co dobre i zdrowe dla człowieka, tak samo dobrze działa na psy.

Tak jest właśnie z wiśniami. Niestety są dla czworonogów trujące. Mimo, że zwierają korzystne składniki odżywcze mogą psu głównie zaszkodzić.

Największym zagrożeniem związanym z wiśniami jest to, że ich pestki, liście i łodygi zawierają cyjanek, który jest bardzo toksyczny i potencjalnie śmiertelny jeśli pupil zje za dużą ilość tych owoców.

Dodatkowym zagrożeniem są pestki, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym psa i powodować zatory jelitowe, a w przypadku psów o mniejszych gabarytach mogą spowodować zadławienie.

Co robimy jeśli pies połknie wiśnię z pestką? 

Objawy zatrucia cyjankiem to utrudnione oddychanie, jaskrawoczerwone dziąsła i rozszerzone źrenice… ALE przede wszystkim nie panikujemy. Pojedyncza pestka wiśni nie spowoduje zatrucia cyjankiem. Skupmy się wtedy na obserwacji pupila, ponieważ obawy mogą się pojawić do 24 godzin po połknięciu.
Jeśli zaobserwujecie wymioty, zmniejszony apetyt, zaparcia i mniejszą produkcję kupy – udajemy się do weterynarza