Blog Post

DOGA – joga dla psa

.

Uwielbiam ćwiczyć jogę. Uspokaja nerwy, rozluźnia i daje poczucie takiego wewnętrznego spokoju. Jakiś czas temu dowiedziałam się, że istnieje joga dla psów! Wiedzieliście? 

W jednym z ostatnich postów pisałam o tym jak psy potrafią doskonale wyczuć nasz stan emocjonalny, niepokój czy stres. Są w stanie to zrobić np. na podstawie sposobu w jaki oddychamy. Nauczyciele jogi dla psów uważają, że energia którą odczuwamy podczas praktyki, oraz wewnętrzny spokój udzielają się pupilowi.

Oczywiście psy nie są w stanie wykonać większości normalnych pozycji jogi, ale spodoba im się rozciąganie, niektóre elementy masażu i kojąca energia, z której słynie joga.

Jakie korzyści daje DOGA? 


🐾  Buduje głębszą więź psa z opiekunem
🐾  Uspokaja nadpobudliwe psy
🐾  Poprawia krążenie
🐾  Pomaga w przypadku psów walczących z otyłością
🐾  Działa jako terapia behawioralna
🐾  Pomaga rozwinąć kontrolę
🐾  Idealnie sprawdza się w przypadku kontuzjowanych psów

Doga to świetny sposób na pogłębianie relacji ze swoim pupilem. Dodatkowo może być tak samo uspokajająca dla ludzi jak i dla psów.

Annie Appleby (ekspertka jogi z 25- letnim doświadczeniem, prowadząca również joge dla psów) uważa, że psy podczas zajęć czerpią korzyści z kontaktu wzrokowego. To godzina pełnej i całkowitej komunikacji z psem przez cały czas. A one to uwielbiają! 

Niespokojne i mało towarzyskie psy mogą w tak kojącym i kontrolowanym środowisku świetnie się socjalizować i przyzwyczajać do nieznajomych. Doga pomaga w umiejętnościach społecznych, dzięki czemu niektórzy widzą efekty w zachowaniu psa na spacerach.