Blog Post

Kontakty społeczne z innymi psami

.

Na pewno wiecie jak ważny jest kontakt Twojego pupila z innymi psami. O czym musimy pamiętać zanim do tego dopuścimy? 

1️⃣   Najważniejsze w kontaktach z innymi psami jest bezpieczeństwo. Spotkanie powinno być przyjemne dla wszystkich uczestników. Początkowo taki kontakt jest często stresujący dla pupila i wymaga naszego zaangażowania, czy dobrania odpowiedniej komunikacji, by uniknąć konfliktu.

2️⃣   Pies może nie lubić spotkań z obcymi psami, lub konkretnym rodzajem (np. duże psy powodują lęki, małe są ok). W takich przypadkach (poza ćwiczeniami, jeśli chcemy problem rozwiązać), starajmy się organizować spotkania z czworonogami, które Wasz pies zna i akceptuje.

3️⃣   Nie pozwalajmy psom na spotkanie jeśli są na napiętej smyczy. Używając smyczy do blokowania siłą zachowań psa możemy wywołać u niego ogromny stres, czy też wyzwolić agresję. Tracimy też zaufanie pupila.

4️⃣   Nie zmuszamy psa do przywitania z innym i nie zachęcamy do tego, jeśli wysyła nam sygnały, że taki kontakt będzie dla niego stresujący i nie ma na niego ochoty. Takie sytuacje wywołują niepokój i powodują, ze pies ma poczucie zagrożenia.

5️⃣   Psy nie muszą „radzić sobie same”. To nie jest tak, że psy muszą się „dogadać” i sobie z tym poradzą. Pupil może nie mieć siły, osobowości, czy przez swoje gabaryty możliwości, aby powstrzymać interakcje wywołującą u niego stres, strach, czy powodującą zagrożenie

6️⃣   Nie wierzcie we wszystko co mówią opiekunowie innych psów. Mogą nieświadomie kłamać, że ich pies jest bezkonfliktowy

7️⃣   Nie opierajcie się na uprzedzeniach. Rasy określane przez wielu jako niebezpieczne mogą być świetnymi kompanami do zabawy. Każdy pies jest inny i inaczej wychowywany! 

Bardzo ważne, aby wspierać psa psychicznie, a nie tylko stać obok niego w niekomfortowej sytuacji. Wsparciem będzie zabranie go z miejsca powodującego dyskomfort. Podniesienie wtedy pupila na ręce i zabranie np. od natrętnych psów, kiedy ten wysyła sygnały, że się stresuje - nie jest błędem! Jest wsparciem.