Blog Post

Siemię lniane w diecie psa

.

Siemię lniane to nasiona lnu, które są jednym z najbogatszych roślinnych źródeł kwasu tłuszczowego omega-3, zwanego też kwasem a-linolenowym.

Czy możemy podać je psu? Jak najbardziej!  Siemię lniane ma wiele pozytywnych korzyści dla psów. Żeby psi organizm przyswoił je jak najlepiej warto nasiona zmielić.

🐾  Jedną z największych zalet tych nasion jest zawartość błonnika. Znajduje się ona jednak w mielonym siemieniu lnianym, a nie w oleju lnianym. Jeśli więc Twój pies ma zaparcia, będzie świetnym dodatkiem do karmy!

🐾  Dodatkowo siemię lniane poprawia jakość sierści i skóry czworonoga. Pomaga też w utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego.

🐾  Lignany lniane, które znajdują się w nasionach lnu mogą działać jako przeciwutleniacze w organizmie psa, pomagając zwalczać niektóre choroby. Poprawiają też zdrowie układu sercowo- naczyniowego.

Właściwości przeciwzapalne lnu mogą złagodzić objawy zapalenia stawów, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić pracę nerek.

Jak podawać psu siemię lniane? Najlepiej zmielić i posypać jedzenie/ dodać niewielką ilość oleju do przysmaku (np. masło orzechowe). Kiedy po raz pierwszy podajecie je pupilowi, zacznijcie od niskiego dawkowania! Jeśli tak duża dawka błonnika zostanie wprowadzona zbyt szybko, zaobserwujecie luźny stolec. Wtedy warto zmniejszyć ilość.
Olej lniany jak i ten zmielony po otwarciu przechowujemy w lodówce!

Jak zawsze warto skonsultować podawanie takich dodatków z weterynarzem. Jest to istotne w przypadku psów z cukrzycą lub hipoglikemią.