Blog Post

Dlaczego pies liże meble?

.

Psy uwielbiają lizać i czerpią z tego ogromną przyjemność. Szczególnie jeśli chodzi o masło orzechowe, czy inne pyszne pasty do smarowania dla psiaka. Liżą smakołyki, swoje łapy, nas, a czasem miękkie rzeczy w domu (np. dywan). Język służy psu do samooczyszczania się, okazywania uczyć czy delektowania się czymś pysznym.

Kiedy pojawia się powód do niepokoju? Jeśli zauważysz, że pupil często i uporczywie liże meble.
Dlaczego to robi? Hmm, na pewno nie dlatego, że szafa pokryta jest masłem orzechowym.

Takie zachowanie może oznaczać:


🐾  Niepokój lub stres
🐾  Nudę
🐾  Stan chorobowy

Lęk, czy stres może powodować obsesyjne lizanie i mogą być spowodowane zmianą rutyny, czy otoczenia czworonoga. Powtarzające lizanie uwalnia endorfiny i jest sposobem na uspokojenie psa. Twój pupil może sobie właśnie tak radzić z niepokojem.


Nuda jest również bardzo częstym powodem! Upewnij się, że Twój pies ma zapewnioną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej w ciągu dnia.

U niektórych psów lizanie mebli jest zachowaniem obsesyjno-kompulsywnym. Jeżeli podczas takiego lizania widzimy, że pupil jest „nakręcony” i nie może odwrócić uwagi od lizania, mamy do czynienia właśnie z takim zachowaniem. W takim przypadku rozproszenie może nie zadziałać. Warto udać się do lekarza weterynarii i porozmawiać z nim o możliwych metodach leczenia.

Jeśli pies od czasu do czasu tak się zachowuje, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak lizanie pojawia się nienaturalnie często – nadszedł czas, aby podjąć jakieś kroki i pomóc pupilowi. Uratujesz i psa i meble przed psychicznym lub fizycznym dyskomfortem.